Automatyzacja produkcji i pakowania. Aktualności branżowe
Dopracowana autonomia robotów, stworzona w oparciu o zaawansowane czujniki laserowe, zapewnia bezkolizyjne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Autonomiczne roboty mobilne mogą zwiększyć wydajność pracy w różnego rodzaju zakładach, między innymi w magazynach i firmach sprzątających. Roboty polskiej produkcji mają szansę znaleźć zastosowanie w przemyśle na całym świecie.
Roboty wyręczają nas w coraz większej liczbie czynności, a swoje zastosowanie znajdują w kolejnych gałęziach przemysłu. Autonomiczne roboty mobilne w celu wykonania zaprogramowanych zadań są zdolne do bezkolizyjnego przemieszczania się bez ingerencji operatora. Tworzeniem tego typu maszyn zajmuje się polska firma United Robots. Roboty takie są zdolne do poruszania się zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w zakładach przemysłowych. |
Automatyzacja magazynowania i transferu półproduktów w fabryce mebli pozwala na usprawnienie zarówno w przypadku produkcji długich serii, jak i częstej zmiany produkowanego asortymentu, a koszt takiej inwestycji może zwrócić się już po roku - wynika z danych Biesse.
Konieczność redukcji kosztów i skrócenia czasu realizacji zamówień skłania producentów mebli do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań na każdym etapie produkcji. Kluczowym etapem, często bagatelizowanym na etapie planowania linii produkcyjnej, jest transport wewnętrzny, sposób podawania i odbioru surowców i półfabrykatów. Inwestorzy ten etap inwestycji zostawiają sobie często na sam koniec. Kiedy jednak przychodzi refleksja, by podnieść wydajność zakupionych maszyn, zlikwidować wąskie gardła tkwiące często w etapie logistyki i poprawić bezpieczeństwo pracy, pojawia się pytanie - jaki system wybrać? |
Jak podaje Polskie Radio "Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazał, że efektem sytuacji na rynku pracy jest większa automatyzacja, która w wielu miejscach jest swojego rodzaju substytucją pracy fizycznej. „Dziś jest bardzo dobry moment dla polskich przedsiębiorców, bo skoro bezrobocie jest na tak niskim poziomie, przedsiębiorcy mają naturalną inklinację do zastępowania pracy automatyzacją, robotyzacją” - oświadczył Morawiecki".
Najnowsze informacje ze świata technologii przemysłowych - magazyn informacyjny ABB, Dzisiaj. Magazyn informacyjny Dzisiaj jest publikacją ABB. W ostatnim numerze m.in. "Raport: odpowiedź ABB na czwartą rewolucję przemysłową, czyli koncepcja i oferta ABB AbilityTM".
|
W dniach 14-16 listopada 2017 w Ptak Warsaw Expo odbędzie się II edycja Targów Warsaw Industry Week. WIW to największe w tej części Europy wydarzenie dedykowane dla branży przemysłowej, będące miejscem efektywnych spotkań w biznesie maszynowej obróbki metalu, tworzyw drewna i w wielu innych branżach.
|
W ciągu kolejnych kilku lat sztuczna inteligencja i roboty mogą doprowadzić do likwidacji nawet 30 proc. tradycyjnych miejsc pracy. Cyfrowi pracownicy nie zastąpią z pewnością tradycyjnych specjalistów, ale ich wykorzystanie na szerszą skalę umożliwi firmom osiągnięcie przewagi nad konkurencją, poprawę wydajności, jakości i efektywności finansowej. Na razie – jak wynika z badania Accenture – tylko 34 proc. firm jest gotowych na „zatrudnienie” cyfrowych pracowników, mimo że transformację cyfrową planuje już połowa globalnych przedsiębiorstw i organizacji.
Do 2019 roku wartość sprzedaży robotów przemysłowych na świecie będzie rosła średnio o 13 proc. rocznie – wynika z danych IFR. Coraz popularniejsze stają się niewielkie, przyjazne użytkownikom roboty współpracujące (tzw. koboty). Także krajowe firmy chętnie sięgają po takie narzędzia. Stopień zaawansowania automatyzacji w Polsce jest jednak wciąż wielokrotnie mniejszy niż w Europie Zachodniej.
– Poziom automatyzacji produkcji w Polsce jest bardzo niski. Daleko nam do takich krajów jak Niemcy, gdzie liczba robotów, zautomatyzowanych ciągów produkcyjnych jest sto razy większa – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jeremi Mordasewicz, ekspert z Konfederacji Lewiatan. – Krajowe firmy dopiero się modernizują. Jeszcze sporo lat musi upłynąć, nim dojdziemy do takiego poziomu zaawansowania, jaki mają kraje najwyżej rozwinięte. Ale ten proces jest nieuchronny, ponieważ czynności powtarzalne roboty wykonują lepiej od ludzi. Są znacznie bardziej precyzyjne, a ich praca jest tańsza. |
Zautomatyzowane środowiska pracy stają się codziennością, nikogo nie dziwi już „współpraca” z maszynami. Wielu jednak obawia się dnia, w którym roboty wyprą ludzi z rynku pracy. W rzeczywistości jednak te obawy są nieuzasadnione. Jak wynika z doświadczeń firmy ASSA ABLOY Mercor Doors, zastąpienie typowych i powtarzalnych czynności pracą maszyn pozwala przesunąć ludzi do zadań trudnych lub nawet niemożliwych do wykonania za pomocą robotów.
W Monachium wręczono IFOY - prestiżowe nagrody dla najlepszych rozwiązań intralogistycznych roku. Dwie z czterech statuetek trafiły do firmy STILL. Marka triumfowała w kategoriach Wózek Magazynowy oraz Pojazd Specjalny.
iGo neo CX 20 to autonomiczny wózek do kompletacji o udźwigu na poziomie 2 ton, wyposażony w oprogramowanie i czujniki, dzięki którym samoczynnie podąża za operatorem. Urządzenie całkowicie zwalnia człowieka z konieczności sterowania pojazdem. Dzisiaj robotyzacja i automatyzacja są nieodzownymi dziedzinami wszystkich zmian, które zachodzą na świecie. Polska jest częścią tego mainstreamu. Globalne przeobrażenia mają związek z robotyzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych –mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Łukasz Drewnowski, szef działu sprzedaży w dziale robotyki firmy ABB. – Dziś, chcąc w Polsce dogonić Zachód pod względem jakości wytwarzanych produktów, szybkości i wydajności, musimy robotyzować te dziedziny i procesy, które jesteśmy w stanie zautomatyzować.
|
Na 10 tys. pracowników przemysłu przypada zaledwie 19 robotów. Nie tylko brakuje nam dużo do czołówki europejskiej, ale wyprzedzają nas kraje, które jeszcze kilka lat temu były na zbliżonym poziomie, jak Czechy czy Węgry. Perspektywy są jednak dobre. Polska jest w czołówce Europy pod względem łatwości pozyskiwania środków finansowych, dlatego przy współpracy z odpowiednimi partnerami mamy szansę dogonić kraje zachodnie.
|
Zdaniem Przemysława Zakrzewskiego, dyrektora Polskiego Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB w Krakowie, proces cyfryzacji przyspieszy automatyzacja, szczególnie w sektorze produkcji. Około 70 proc. produkcji mechanicznej może podlegać automatyzacji, a powtarzalne, nużące i niebezpieczne czynności w zastępstwie pracowników mogą wykonywać roboty. Rozwój tej innowacji technologicznej potwierdza w ostatnich latach wprowadzanie na rynek pierwszych samochodów autonomicznych.
|